کراس دمبل تناوبی

کراس دمبل تناوبی از حرکات تک مفصلی بسیار کار آمد برای ایجاد تنش و فشار بر روی عضلات سینه‌ای می‌باشد که تمام ورزشکاران می‌توانند از این تمرین بهره ببرند. این حرکت در گروه تمرینات سینه با دمبل قرار می‌گیرد. کراس اور دمبل تناوبی ، داون کراس دمبل تناوبی ، دان کراس از پایین دمبل تناوبی ، کراس اور تناوبی از پایین دمبل و بالا سينه كراس دمبل از پايين تک تک و بالا سينه كراس دمبل از پايين تناوبی نام‌های دیگر این تمرین می‌باشد و برای تمرین کراس اور دمبل در خانه می‌توان از این تمرین بهره برد. برای انجام صحیح حرکت کراس اور بدنسازی این آمورش و آموزش سایر حالات کراس اور که در مقالات دیگر تقدیم شما شده است را دقیق مطالعه نموده و طبق آن حرکت را اجرا کنید.

این حرکت مانند فرم کراس با سیم کش که در صفحات دیگر سایت ارائه شده فشار بسیار خوبی به عضله هدف خود یعنی قسمت فوقانی سینه(بالا سینه) وارد می‌کند و عضلات درگیر ثانویه هم که عبارتند از دلتوئید قدامی (سرشانه جلویی)، ساعد و سه سربازویی (پشت بازو) از تنش خوبی برخوردار می‌شوند.  تفاوت کراس از بالا و کراس از پایین این است که در کراس از بالا به پایین عضله سینه (زیر سینه) فشار بیشتری وارد می‌شود ولی در کراس از پایین به بخش بالایی عضله سینه (بالا سینه).

آموزش تصویری

کراس دمبل تناوبی

عکس حرکت کراس دمبل تناوبی دست چپ
عکس حرکت کراس دمبل تناوبی دست راست

آموزش ویدیویی این حرکت را میتوانید در اینستاگرام فیت شیم مشاهده کنید

عضلات درگیر و تجهیزات

نام حرکتکراس دمبل تناوبی
نام های دیگرکراس اور دمبل تناوبی ، داون کراس دمبل تناوبی ، دان کراس از پایین دمبل تناوبی ، کراس اور تناوبی از پایین دمبل و بالا سينه كراس دمبل از پايين تک تک و بالا سينه كراس دمبل از پايين تناوبی
نام انگلیسیAlternating Dumbbell Cross Raise
عضله هدفقسمت فوقانی سینه (بالا سینه)
عضله کمکیدلتوئید قدامی (سرشانه جلویی)، ساعد و سه سربازویی (پشت بازو) و عضلات میانی (Core)
تجهیزاتدمبل (حرکات سینه با دمبل)
سطح حرکت مبتدی تا حرفه‌ای

نحوه اجرای حرکت

کراس دمبل تناوبی

  1. برای اجرای حرکت ابتدا دو دمبل با وزن مناسب انتخاب کنید و سپس به گونه‌ای بایستید که بدن کاملا صاف ، سر در راستای ستون فقرات و پاها به اندازه عرض شانه باز باشد. دو دمبل را در کنار بدن بگیرید و کف دست‌ها رو به جلو و مچ دست در امتداد ساعد باشد(مچ دست نشکند). این نقطه شروع حرکت است.
  2. حال با ایجاد فشار از عضله هدف یک دست را بدون اینکه سرشانه و یا بدن حرکتی به طرفین و یا عقب و جلو و یا دست دیگر حرکت داشته باشند به بالا و داخل بدن هدایت کنید تا جاییکه مچ دست روبروی سرشانه طرف دیگر قرار بگیرد. این بخش فاز مثبت حرکت بوده و در این فاز عمل بازدم را انجام دهید.
  3. حال با کنترل کامل بر وزنه و اجرای صحیح حرکت وزنه را به نقطه شروع بازگردانید. این بخش فاز منفی حرکت بوده و در این فاز عمل دم را انجام دهید.
  4. بعد از هر تکرار حرکت را با دست دیگر انجام دهید.
  5. حرکت را به تعداد مشخص شده در برنامه انجام دهید.
تصویر عضلات درگیر روبرو مربوط به حرکت کراس اور از پایین بوده که تقریبا درگیری عضلانی یکسانی با این حرکت دارد.
عکس عضلات درگیر در حرکت کراس دمبل تناوبی

اگر سوالی درباره این حرکت دارید، از مربیان فیت شیم بپرسید و جوابتونو همان روز بگیرید.

نکات کلیدی حرکت

Alternating Dumbbell Cross Raise

مچ دست‌ها را خم نکنید و به صورت صاف ثابت نگه دارید

دمبل سبک را برای شروع حرکت انتخاب کنید.

در انتهای فاز منفی دمبل را رها نکنید و کنترل روی حرکت داشته باشید.

از چرخاندن مچ‌ها بپرهیزید و آرنج‌ها را خم نکنید.

حرکت را به صورت ناگهانی و انفجاری انجام ندهید.

کمر خود را تاب ندهید تا فرم صحیح حرکت به درستی انجام شود.

سرشانه به جلو و عقب و یا طرفین حرکتی نداشته باشد.

پرس زیر سینه دمبل ایزومتریک تناوبی حرکتی برای ورزشکاران حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای برای رشد و تقویت عضلات سینه می‌باشد. تمرینات بسیار دیگری با دمبل و یا سایر وسایل برای تقویت عضلات سینه وجود دارد که در سایر صفحات سایت به آنها پرداخته‌ایم.

سوال و یا نظر خود را بنویسید

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
تا ساعتی دیگر به شما پاسخ داده میشود. برای دیدن جوابتان به همین صفحه بازگردید.