پول اور طناب تک دست

حرکت پول اور طناب تک دست یک تمرین تک مفصلی برای تقویت عضلات زیر بغل و پشتی می‌باشد که در دسته تمرینات زیر بغل با سیم کش دسته‌بندی می‌شود.

این تمرین که در بین بدنسازان به دلیل راحتی در تلفظ پلاور سیم کش طناب تک دست نامیده می‌شده از این جهت بسیار عالی است که تمرکز بیشتری بر عضله هدف دارد. انجام این تمرین باعث ایجاد فشار متفاوت بر کمربندی میانی بدن نسبت به حالت جفت دست شده و به تقویت بیشتر کمربند میانی بدن نیز کمک می‌کند. عضله هدف تمرین پول اور طناب تک دست پشتی بزرگ (لاتیسیموس دورسی) و عضلات درگیر ثانویه در این تمرین عبارتند از : ذوزنقه ، عضله گرد بزرگ (ترس ماژور) ، سینه‌ای بزرگ (پکتورالیس ماژور) ، بخش پشتی سرشانه (دلتوئید خلفی) ، سه سربازو (پشت بازو) ، ساعد ، دو سر بازو (جلو بازو) و عضلات مرکزی (core).

آموزش تصویری

پول اور طناب تک دست

عکس حرکت پول اور طناب تک دست ابتدای فاز مثبت
عکس حرکت پول اور طناب تک دست ابتدای فاز منفی

آموزش ویدیویی این حرکت را میتوانید در اینستاگرام فیت شیم مشاهده کنید

عضلات درگیر و تجهیزات

نام حرکتپول اور طناب تک دست
نام های دیگرپلاور طناب تک دست ، پول اور طناب تک دست ایستاده
نام انگلیسیOne Hand Rope Pullover
عضله هدفعضله پشتی بزرگ (لاتیسیموس دورسی)
عضله کمکیذوزنقه ، عضله گرد بزرگ (ترس ماژور) ، سینه‌ای بزرگ (پکتورالیس ماژور) ، بخش پشتی سرشانه (دلتوئید خلفی) ، سه سربازو (پشت بازو) ، ساعد ، دو سر بازو (جلو بازو) و عضلات مرکزی (core)
تجهیزاتسیم کش (حرکات زیر بغل با سیم کش)
سطح حرکت مبتدی تا حرفه‌ای

نحوه اجرای حرکت

پول اور طناب تک دست

  1. برای اجرای حرکت پول اور طناب تک دست ابتدا وزنه مناسب را بر روی سیم کش قرار داده سپس قرقره را در بالای دستگاه (با توجه به قد خود) قرار دهید. اکنون یک سر طناب را به گونه‌ای بگیرید که تقریبا کمی کمتر از قد خود با دستگاه فاصله داشته و پا به اندازه عرض شانه باز شده باشد. بدن رو به جلو خم شده (بین 30 تا 45 درجه) و راستای حرکتی طناب در خط مستقیم و از کنار بدن (به گونه‌ای بایستید که قرقره روبروی سرشانه ولی بالاتر باشد) و آرنج در حالت طبیعی (نه کاملا باز و قفل شده) باشد. اکنون طناب را تا جاییکه که مچ دست روبروی سرشانه قرار بگیرد پایین بیاورید. این نقطه شروع حرکت است.
  2. حال طناب را با فشار و سرعت مناسب به سمت پایین بکشید تا جاییکه مچ دست در کنار بدن (در کنار لگن و یا کمی عقب‌تر از لگن) قرار بگیرد. این بحش فاز مثبت حرکت بوده و در این فاز عمل بازدم را انجام دهید.
  3. اکنون با کنترل کامل وزنه و تمرکز بر عضله هدف، دست را به نقطه شروع بازگردانید. این بخش فاز منفی حرکت بوده و در این فاز عمل دم را انجام دهید.
  4. برای حفظ تعادل می‌توانید دست دیگر را به کمر بگیرید. دقت داشته باشید که بدن در طول اجرای حرکت ثابت باشد. همچنین سرشانه به جلو یا عقب حرکت نکند.
  5. این چرخه را برای دست دیگر نیز انجام دهید.
  6. حرکت را به تعداد مشخص شده در برنامه خود انجام دهید.
تصویر عضلات درگیر روبرو مربوط به حالت جفت دست این حرکت بوده که تقریبا درگیری یکسان عضلانی با این تمرین دارد.
عکس عضلات درگیر در حرکت پول اور طناب تک دست

اگر سوالی درباره این حرکت دارید، از مربیان فیت شیم بپرسید و جوابتونو همان روز بگیرید.

نکات کلیدی حرکت

One Hand Rope Pullover

سر در راستای ستون فقرات باشد.

محل قرارگیری قرقره را با توجه به قد خود تنظیم کنید.

در انتهای فاز منفی دست بالاتر از سرشانه نیاید.

از انتخاب وزنه بسیار سنگین به شدت خودداری کنید.

در طول اجرای حرکت ، باسن خود را بالا نگه داشته و قوس کمر خود را حفظ کنید.

پا به اندازه عرض شانه باز شود. سینه خود را بالا نگه دارید.

تنه بهتر است ثابت باشد اما اگر برای شما مشکل است ، در قسمت مثبت کمی تنه به سمت بالا و در قسمت منفی به نقطه شروع باز گردد.

زانوهایتان کمی خم شود.

حرکت پول اور طناب تک دست به صورت جفت دست نیز قابل اجراست و همچنین تمرینات بسیار دیگری برای رشد عضلات زیر بغل با سیم کش وجود دارد که در سایر صفحات سایت به آنها پرداخته‌ایم.

سوال و یا نظر خود را بنویسید

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
تا ساعتی دیگر به شما پاسخ داده میشود. برای دیدن جوابتان به همین صفحه بازگردید.