انتخاب مربی مناسب

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. تمرین
  4. chevron_left
  5. انتخاب مربی مناسب
۰
462 بازدید

انتخاب مربی مناسب اولین اقدام یک ورزشکار بعد از ورود به باشگاه است. اما با توجه به اینکه مربی ها هم می توانند ناکارآمد باشند باید به نشانه هایی که در یک مربی برای جلوگیری از انتخاب اشتباه وجود دارد توجه ویژه داشته باشیم. پس انتخاب مربی مناسب اصل مهمی می باشد.

تشخیص مربی ناکارآمد و پر مدعی

با اطمینان می توان گفت انتخاب یک باشگاه و البته یک مربی مناسب می تواند یک فرآیند سخت باشد. به این دلیل که خیلی از مدارک و گواهی نامه ها غیر معتبراند. از طرفی اخذ آنها کار بسیار آسانی است.
شما ممکن است در انتخاب مربی تجربه زیادی نداشته باشید. یا اینکه تا کنون با یک مربی پر مدعا کار نکرده باشید. به همین دلیل در این مقاله ۵ مورد از نشانه های مهم که بتواند در این امر به شما کمک کند را بررسی می کنیم.

تشخیص مربی ناکارآمد و پر مدعی

انتخاب مربی مناسب با شناخت نشانه های یک مربی نامناسب

در این مقاله قصد داریم ۵ نشانه از مربی های نامناسب و راهکار های جلوگیری از انتخاب آن ها را با شما در میان بگذاریم پس با ما همراه باشید.

۱- مربی قبل از شروع جلسه تمرینی هیچ سوالی از شما نمی پرسد

حداقل نیمی از پروسه ای که یک مربی باید برای افراد تحت تعلیم خود در نظر بگیرد دریافت اطلاعات در مورد مصدومیت های احتمالی و اهداف ورزشی ورزشکار است. برای مثال ممکن است هدف شما چربی سوزی باشد. ولی مربی تان بر روی تمرینات قدرتی تاکید دارد. بنابراین اگر مربی قبل از شروع برنامه تمرینی با ورزشکار در مورد این دست موارد صحبت نمی کند، نشان دهنده ناکارآمد بودن این مربی است.

۱- مربی قبل از شروع جلسه تمرینی هیچ سوالی از شما نمی پرسد

راهکار :

بدنبال مربی باشید که شنونده خوبی باشد. حتی تا نیمی از وقت تمرین را به دریافت اطلاعات مرتبط با پروسه ورزشی شما بگذارد.

۲- مربی مناسب شما را تشویق به تحمل درد ناشناخته نمی‌کند

یک مربی خوب و با تجربه تفاوت بین عکس العمل ورزشکار در حین مواجهه با تمرینات سخت و طاقت فرسا را با دردهای ناشی از مصدومیت و یا محدودیت های جسمی ورزشکار را می داند. اگر او به این موارد توجه کافی ندارد پس قطعا نمی تواند انتخاب مناسبی باشد و تنها یک فرد از خود راضی است.

۲- مربی مناسب شما را تشویق به تحمل درد ناشناخته نمی‌کند

راهکار :

سعی کنید مربی را انتخاب کنید که بهنگام بروز درد سعی بر ریشه یابی آن داشته باشد. همچنین با ارائه راهنمایی های مفید و کامل شما را همراهی کند. البته به یاد داشته باشید که او یک مربی ورزشی است و نه یک پزشک متخصص.

۳- مربی مناسب قادر به تنظیم برنامه منعطف است

اگر از مربی خود خواستید که یک گزینه جایگزین برای یک یا چند حرکت تمرینی شما در نظر بگیرد. و او از این امر امتناع ورزید و یا موفق به ارائه گزینه دلخواه شما نبود، احتمالا مربی مناسبی را انتخاب نکرده اید.
در علم بدنسازی ایجاد نظم حرکتی بسیار ضروری است. و برقراری این نظم ممکن است در افراد گوناگون متفاوت باشد. حال آنکه تنوع این حرکات نامحدود می باشد. یک مربی باید قادر باشد حتی بدون توجه به هدف ورزشی شما، یک حرکت جایگزین برای ایجاد حس رضایت در شما پیدا کند. و اگر قادر به پیدا کردن گزینه مناسب شما نیست، پس قطعا انتخاب او بعنوان مربی شخصی مناسب نبوده است.برای

۳- مربی مناسب قادر به تنظیم برنامه منعطف است

راهکار :

در همان اولین جلسه تمرینی با چند سوال و درخواست تغییر بعضی حرکات مربی خود را محک بزنید تا در صورت نیاز بتوانید هر چه سریعتر دست به تغییر مربی خود بزنید.

۴- شما به عنوان یک تازه وارد در باشگاه احساس ناخوشایندی دارید

این اتفاق می تواند بدلیل جو حاکم بر خود باشگاه نیز رخ بدهد. ولی در هر صورت یک مربی خوب و کارآمد باید بر محیط کاری خود سیطره کامل داشته باشد. و حتما بتواند بستری آرامش بخش برای شما در طول انجام تمرینات ورزشی تان فراهم سازد.

۴- شما در باشگاه به عنوان یک تازه وارد احساس ناخوشایندی دارید

راهکار :

در اولین قدم بهتر است در انتخاب باشگاه، فضای آن را هم در نظر داشته باشید. همانطور که از دیدن شیوه رفتاری یک مربی می توانید پی به این موضوع ببرید که تمرین در کنار آن شخص تا چه حد می تواند ثمربخش باشد.

۵- مربی شما را به خاطر نرسیدن به اهدافی که خودش مشخص کرده است تحقیر می کند

در زمان انتخاب مربی مناسب یکی دیگر از نشانه های یک مربی نا کارآمد، نداشتن درک متقابل از ورزشکاران مختلف است. شاید بعضی از ورزشکاران نتوانند و یا نخواهند که سبک زندگی یک بدنساز حرفه ای را دنبال کنند. در حالیکه مربی آن ها تنها سبک زندگی خود را درست می خواند. در صورتیکه رژیم و برنامه تمرینی هر شخصی با توجه به شیوه زندگی مختص همان فرد باید تنظیم شود. اگر مربیتان به دلیل اینکه شب قبل نتوانسته اید از خوردن کیک تولد بگذرید شما را تحقیر می کند. مطمئنا مربی مناسبی را انتخاب نکرده اید.

۵- مربی شما را به خاطر نرسیدن به اهدافی که خودش مشخص کرده است تحقیر می کند

راهکار :

بدنبال مربی باشید که بتواند شرایط زندگی شما را بدرستی درک کرده و در طی مسیر باعث ترغیب میل شما به پیشرفت باشد. نه اینکه سبک زندگی خود را به شما تحمیل کند.

منبع مقاله :

www.t-nation.com

این مقاله را به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده :

خوشحالم که تونستم بستری فراهم کنم تا تجربیاتمو در اختیار مردم قرار بدم . امیدواریم مطالب سایت براتون مفید باشه و بتونید در دنیای ورزشی خود از آن استفاده کنید.

۲
صفحه مارا در اینستاگرام دنبال کنید!کلیک کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست