اسکوات به طرفین تناوبی

حرکت اسکوات به طرفین تناوبی یکی از حرکات چند مفصلی برای تقویت عضلات پا و بسیاری از عضلات دیگر مانند عضلات میانی بدن و … حساب می‌آید. این حرکت جزو تمرینات پا با وزن بدن محسوب می‌شود. این تمرین را به نام‌های دیگری مانند اسکات به طرفین تناوبی ، اسکوات به بغل تناوبی ، اسکوات از جانب تناوبی ، اسکات به بغل تناوبی ، اسکوات به کنار تناوبی ، اسکات از جانب تناوبی ، اسکات از کنار تناوبی ، اسکات به طرفین تک تک ، اسکوات به بغل تک تک ، اسکوات از جانب تک تک ، اسکات به بغل تک تک ، اسکوات به کنار تک تک ، اسکات از جانب تک تک ، اسکات از کنار تک تک و … نیز می‌نامند. دقت کنید که پیش از آغاز این تمرین حتما بخوبی بدن خود را گرم کرده باشید.

این حرکت می‌تواند یک محرک بسیار عالی، جهت ترشح هورمون‌های آنابولیک همانند تستسترون و هورمون رشد باشد. عضله هدف در این حرکت چهار سر ران می‌باشد. عضلات ثانویه درگیر ، همسترینگ (پشت پا) ، سرینی (باسن) ، نعلی ، دوقلو ساق پا و core (میان تنه).  این حرکت بخوبی عضلات داخل پا و خارج پا را درگیر می‌کند. ورزشکاران مبتدی بهتر است از انجام این حرکت چشم پوشی کرده و حالت عادی و نه تناوبی این تمرین را انجام دهند.

آموزش تصویری

اسکوات به طرفین تناوبی

عکس حرکت اسکوات به طرفین تناوبی روی پای چپ
عکس حرکت اسکوات به طرفین تناوبی روی پای راست

آموزش ویدیویی این حرکت را میتوانید در اینستاگرام فیت شیم مشاهده کنید

عضلات درگیر و تجهیزات

نام حرکتاسکوات به طرفین تناوبی
نام های دیگراسکات به طرفین تناوبی ، اسکوات به بغل تناوبی ، اسکوات از جانب تناوبی ، اسکات به بغل تناوبی ، اسکوات به کنار تناوبی ، اسکات از جانب تناوبی ، اسکات از کنار تناوبی ، اسکات به طرفین تک تک ، اسکوات به بغل تک تک ، اسکوات از جانب تک تک ، اسکات به بغل تک تک ، اسکوات به کنار تک تک ، اسکات از جانب تک تک ، اسکات از کنار تک تک و ...
نام انگلیسیAlternating Side Squat
عضله هدفران (چهارسر ران) (با تمرکز بر عضلات خارج پا)
عضله کمکیهمسترینگ (پشت پا)، سرینی (باسن)، core(میان تنه) و عضلات نعلی ساق پا و دوقلو.
تجهیزاتوزن بدن (حرکات پا با وزن بدن)
سطح حرکتنیمه حرفه‌ای تا حرفه‌ای

نحوه اجرای حرکت

اسکوات به طرفین تناوبی

  1. برای اجرای حرکت ابتدا پاها را به اندازه دو برابر عرض شانه باز کرده و به گونه‌ای بایستید که کمر کاملا صاف ، سر در راستای ستون فقرات ، تگاه به جلو (برای حفظ بهتر حالت گردن) و دست‌ها در جلوی سینه باشد. این نقطه شروع حرکت است.
  2. اکنون بدن خود را بدون آنکه به جلو و یا عقب برود به یک سمت متمایل کنید تا جاییکه ساق پا بر زمین عمود شود. دقت کنید که مف پای دیگر باید بر روی زمین بوده و یا نهایتا بر روی کل لبه خارجی یک پا باشید. این بخش فاز منفی حرکت بوده و در این فاز عمل دم را انجام دهید.
  3. حال با ایجاد فشار از عضلات هدف (چهار سر ران و خارج پا) بدن را به نقطه شروع بازگردانید. این بخش فاز مثبت حرکت بوده و در این فاز عمل بازدم را انجام دهید.
  4. بعد از انجام هر تکرار این چرخه را برای پای دیگر انجام دهید.
  5. حرکت را به تعداد مشخص شده در برنامه انجام دهید.
دقت داشته باشید که برای انجام این حرکت باید آمادگی جسمانی خوبی داشته باشید ، در غیر اینصورت پاها را کمتر باز کرده و کمتر به طرفین متمایل شوید.
عکس عضلات درگیر در حرکت اسکوات به طرفین تناوبی

اگر سوالی درباره این حرکت دارید، از مربیان فیت شیم بپرسید و جوابتونو همان روز بگیرید.

نکات کلیدی حرکت

Alternating Side Squat
Come back tomorrow
حرکت اسکوات به طرفین تناوبی جزو تمرینات بنیادین بدنسازی است که علاوه بر این تمرین که با وزنه‌ها و حالات مختلف قابل اجراست ، تمرینات بسیار دیگری با کمک دستگاه و دمبل و .... نیز وجود دارد که در ادامه مطالب سایت به آنها پرداخته ایم.