عوارض پروتئین در صورت مصرف مازاد

 1. خانه
 2. chevron_left
 3. تغذیه
 4. chevron_left
 5. عوارض پروتئین در صورت مصرف مازاد
۵ دیدگاه
1332 بازدید

آیا از عوارض پروتئین مصرفی مازاد اطلاع دارید ؟

بسیاری بر این باورند که مصرف پروتئین برای بدن مفید است ولی محدودیت مصرف آن را در نظر نمی گیرند. مصرف بیش از حد پروتئین عوارضی دارد که نباید از آن غافل شد . در ادامه به آثار مصرف بیش از حد نیلز پروتئین بر بدن پرداخته ایم که تقدیمتان می کنیم.

عوارض مصرف پروتئین

هرچند بدن می تواند کربوهیدرات ها را به شکل گلیکوژن در عضلات و کبد، و چربی های مازاد را به صورت چربی ذخیره کند، اما بدن پروتئین اضافی را نمیتواند ذخیره کند . اگر شما ورزشکاران و مربیان عزیز بدانید مصرف پروتئین های اضافی و بیش از حد، تا چه اندازه میتواند مشکل آفرینی کند از مصرف بیش از اندازه آن خودداری میکنید. در گذشته می پنداشتند حداکثر میزان مورد نیاز پروتئین بدن ۰٫۸ گرم به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن است . میزان بیشتر را خطرناک می دانستند  .

مصرف زیاد پروتئین عوارض دارد

عوارض مصرف پروتئین های اضافی

رژیم غذایی پر پروتئین موجب دهیراسیون ( کم آبی) در بدن می شود . مقادیر اضافی اوره که با مصرف پروتئین های زیاد همراه است، باید از راه کلیه دفع شود .  این اوره حجم زیادی از آب را با خودش از راه ادرار دفع میکند .  در برخی ورزشکاران مقدار زیاد اوره ناشی از مصرف پروتئین بالا میتواند موجب نقرس شود. در برخی ورزشکاران مصرف زیاد پروتیین احتمالا به کمبود کلسیم منجر می شود . آخرین تحقیقات انجام شده نشان داده که یک انسان معمولی برای بیمار نماندن به حداقل ۰٫۸ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود به پروتئین نیاز دارد .

پروتئین زاید سودآور نیست و زیان آور است

بدن با پروتئین های اضافی رژیم غذایی چه میکند؟!

وقتی پروتئین ها بیشتر از مقدار مورد نیاز رشد بافتها، رشد عمومی بدن و یا حفظ و ترمیم بافتها استفاده شوند ، اسید آمینه های اضافی آنها به دو بخش تجزیه میشوند . یعنی نیتروژن به اوره تبدیل و سپس دفع می شود . اسکلت کربنی اسید امینه هم ، یا‌ برای تولید انرژی به مصرف میرسد و یا به شکل چربی ذخیره میشود . ورزشکاران نمی توانند اسیدهای آمینه اضافی را ذخیره کنند. با توجه به دست آورد های جدید پروتئین مورد نیاز بدن بستگی میزان مصرف آن توسط بدن دارد . یک ورزشکار حرفه ای می تواند تا ۵ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن خود مصرف کند .

مضرف پروتئین زیاد و عوارض آن

خطر های ناشی از مصرف زیاد پروتئین و غذاهای پروتئینی بسیار پرچرب چیست؟

رژیم های غذایی پرچربی، خطر بیماری های قلبی-عروقی را زیاد میکند، نشان داده شده است، مصرف زیاد چربی، به ویژه چربی اشباع که همراه غذاهای پروتئینی حیوانی مثل گوشت قرمز، شیر پرچرب و انواع پنیر ها است، به افزایش مقادیر چربی های خون و کلسترول و نیز افزایش چربی بدن، فشار خون بالا و بیماری کرونری قلب منجرب میشود، خوردن مقادیر زیاد چربی بویژه اگر در خانواده ی ورزشکار سابقه فشار خون بالا یا بیماری های کرونری قلب وجود داشته باشد، خطرناک است، فشار خون بالا با مقدار نمک زیاد که اغلب با پروتئین های حیوانی زیادی میخورند نه تنها باعث افزایش وزن میشود، بلکه به عادت های بد غذایی نیز مبتلا میشوند

مصرف بالای پروتئین به صورت روزانه خطراتی دارد.

سایر خطر های مصرف پروتئین های اضافی

رژیم غذایی پر پروتئین موجب دهیراسیون ( کم آبی) بدن می شود . مقادیر اضافی اوره که با مصرف پروتئین های زیاد همراه است، باید از راه کلیه دفع شود . این اوره حجم زیادی از آب را با خودش از راه ادرار دفع می کند . در برخی ورزشکاران مقدار زیاد اوره ناشی از مصرف پروتئین بالا میتواند موجب نقرس شود. در برخی ورزشکاران مصرف زیاد پروتیین احتمالا به کمبود کلسیم منجرب میشود. در کل می بایست در مصرف پروتئین به عوارض پروتئین هم توجه داشت .

عوارض جانبی مصرف پروتئین زیاد:

 • افرایش کار کلیه ها برای متابولیزه کردن آمونیاک
 • افزایش تولید ادرار برای دفع امونیاک
 • افزایش دفع ادراری کلسیم که میتواند تاثیری منفی بر چگالی مواد معدنی استخوانی به جا بگذارد
 • بیشتر شدن چربی دریافتی

منبع مقاله :

راهبرد های تغدیه ای در فعالیت های ورزشی و کنترل وزن نوشته دکتر عباسعلی گائینی || Pubmed.com || health.harvard.edu

صفحه مارا در اینستاگرام دنبال کنید!کلیک کنید

خوشحالم که تونستم بستری فراهم کنم تا تجربیاتمو در اختیار مردم قرار بدم . امیدواریم مطالب سایت براتون مفید باشه و بتونید در دنیای ورزشی خود از آن استفاده کنید.

۵ دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • احسان نیکنام
  فوریه 28, 2021 3:49 ب.ظ

  خیلی نکته مهمی رو اشاره کردید که 0.8 گرم برای بیمار نماندن لازمه نه اینکه حداکثر میزان دریافتی باشه، ممنون برای اطلاعات بروزتون
  👏👏👏

  پاسخ
 • علیرضا روزگار
  سپتامبر 15, 2021 5:24 ب.ظ

  سلام
  آیا پروتئین شیر( mpc) رو میشه برای تامین پروتئین بدن استفاده کرد؟ و همینطور بعنوان مکمل بدنسازی؟

  پاسخ
  • مشاور فیت شیم
   سپتامبر 15, 2021 9:10 ب.ظ

   سلام
   پروتئین شیر، کازئین نام دارد و جایگزین پروتئینی که مد نظرتونه یعنی “وی” نیست. میتونید استفاده کنید اما به عنوان یک مکمل دیگر.

   پاسخ
   • علیرضا روزگار
    سپتامبر 16, 2021 1:12 ق.ظ

    یعنی تاثیری توی روند عضله سازی نداره؟ مثل اثری که “وی” داره!

    پاسخ
    • مشاور فیت شیم
     سپتامبر 16, 2021 11:41 ق.ظ

     تاثیر داره اما نه به عنوان جایگزین مکمل وی و بهتره که بدونید پروتئین کازئین جزو مکمل های دیر جذب به حساب میاد.

     پاسخ

سوال و یا نظر خود را بنویسید

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
تا ساعتی دیگر به شما پاسخ داده میشود. برای دیدن جوابتان به همین صفحه بازگردید.

فهرست