از مکمل BCAA چقدر می دانید؟

  1. خانه
  2. chevron_left
  3. مکمل غذایی
  4. chevron_left
  5. از مکمل BCAA چقدر می دانید؟
۰
374 بازدید

مکمل BCAA ؛

اسیدهای آمینه شاخه دار (BCAA) از سه اسید امینه ضروری والین، لوسین و ایزولوسین تشکیل شده است. BCAA ها تقریبا یک سوم پروتئین های عضلانی را شامل میشوند. اسیدهای آمینه شاخه دار در غذاهای سرشار از پروتئین مثل شیر، تخم مرغ و گوشت یافت میشود.

کارکرد مکمل BCAA در بدن

بر خلاف سایر اسیدهای آمینه، BCAA ها در عضلات اکسید میشوند و سپس‌ مورد استفاده قرار میگیرند. این اسیدهای آمینه شاخه دار از تجزیه پروتئین های عضلانی در حین انجام فعالیت های ورزشی پرفشار جلوگیری به عمل می آورند.

کارکرد مکمل BCAA در بدن

مطالعات علمی انجام شده بر روی BCAA

شیمورا با کمک همکارانش طی انجام آزمایشاتی در سال ۲۰۱۰ نشان داد به نتایجی مفید رسید. آنها فهمیدند که مصرف مکمل BCAA قبل و بعد از تمرین ممکن است آسیبهای عضلانی را کاهش دهد. و موجب افزایش سنتز پروتئین در عضله شود.

در سال ۲۰۰۷ نیز گریر در نتایج تحقیقات خود شواهدی را نشان داد. او متوجه شد که BCAA می تواند به حفظ توده ی عضلانی در ورزشکارانی که در رژیم غذایی سخت بسر میبرند کمک کند. از سوی دیگر اگر پروتئین دریافتی کافی باشد بنظر میرسد تاثیر BCAA کاهش پیدا میکند. مصرف BCAA قبل و بعد از فعالیت ورزشی اسیب عضلانی را کاهش میدهد. که همین مزایا را می توان با مصرف نوشیدنی های ورزشی نیز به دست آورد.

مطالعات علمی انجام شده بر روی مکمل BCAA

اما آریکس با مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ بر روی دونده های استقامتی انجام داد به نتیجه جالبی رسید. وی متوجه شد که مصرف این مکمل هفت روز قبل از مسابقه توسط ورزشکاران رشته ماراتن تاثیر مثبتی در کاهش آسیب عضلانی آنها ندارد. می توان استنباط نمود که مصرف مکمل BCAA  برای ورزشکاران استقامتی ثمره ای در پی نخواهد داشت.

عوارض جانبی مصرف مکمل BCAA

 

مکمل های BCAA نسبتا ایمن و بدون ضرر هستند. آنها به صورت طبیعی در غذا های پروتئینی نیز یافت میشوند. اما مصرف بیش از حد این مکمل ممکن است میزان جذب سایر اسید های آمینه را کاهش دهد. که در این صورت مشاوره با متخصصین و انجام آزمایشات لازم می باشد.

عوارض جانبی مصرف مکمل BCAA
null
نتیجه گیری
مطالاعات نشان داده که مصرف BCAA برای عموم ورزشکاران توجیه علمی ندارد؛ یک رژیم غذایی متعادل با پروتیین کافی می تواند میزان  BCAA مورد نیاز بدن را تامین کند و اگر شما از مقدار کافی کربو هیدرات، چربی و پروتئین بهره ببرید به هیچ عنوان بافت عضله شما از دست نخواهد رفت. در نظر داشته باشید برای کسانی که در رژیم غذایی خود از منابع طبیعی اسید آمینه ای (مانند لبنیات) کمتر استفاده می کنند می توانند با مصرف مکمل BCAA از تجزیه پروتئین های عضلانی بکاهند و شاهد افزایش سنتز پروتئینی باشند. البته که بهتر است نیازهای پروتئینی خود را با مصرف وعده های مناسب بدست بیاورید و به استفاده از مکمل های اسید آمینه ای کمتر متکی باشید.

منبع مقاله :

برگرفته از کتاب مکمل های ورزشی از مهدی روستایی

صفحه مارا در اینستاگرام دنبال کنید!کلیک کنید

به عنوان یک مربی بدنسازی خوشحالم که با تیم بزرگ فیت شیم همکاری می کنم و کمک حال مردم در زمینه های ورزشی هستم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست