معرفی مکمل آرژنین

مکمل آرژنین حاوی آرژنین می باشد که یک اسید آمینه نیمه ضروری است که به صورت طبیعی در بدن سنتز می‌شود. این آمینو اسید در وعده های روزانه مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، غلات و لبنیات موجود است و همچنین در بازار نیز به شکل های آرژنین – آلفا کتو گلوتارات (A-AKG) و آرژنین – کتو ایزو کوپرات (A-KIC) عرضه می شود.

نحوه عملکرد مکمل آرژنین در بدن

مکمل آرژنین تاثیر گذاری مثبت خود را با بالا بردن میزان تولید نیتریک اکسید (NO) در بدن نشان می دهد. که منجر به بهبود عملکرد ورزشکار می شود. نیتریک اکسید باعث می شود که فرآیندهای رگ گشایی (گشاد شدن قطر عروق) تسریع یابند. در نتیجه افزایش گردش خون را شاهد خواهیم بود. افزایش گردش خون نیز به معنای انتقال سریعتر اکسیژن و مواد مغذی در سطح بدن می باشد. مصرف این مکمل در کنار بهبود فرآیند گردش خون پمپاژ آن را بهنگام انجام تمرینات مقاومتی افزایش می دهد. که باعث بهبود پروسه ریکاوری و رشد عضله می شود.

نحوه عملکرد مکمل آرژنین در بدن

نتایج برخی مطالعات علمی‌ انجام شده بر روی آرژنین

تحقیقات گسترده ای با هدف مشخص کردن تاثیرات مصرف مکمل آرژنین بر روی بدن ورزشکاران انجام شده است. لیو و همکارانش در سال ۲۰۰۹ به نتایج جالبی رسیدند. آنها دریافتند که مکمل های آرژنین هیچ تاثیری بر میزان تولید نیتریک اکسید در بدن ورزشکاران حرفه ای ندارند. ویلوگبی و همکارانش نیز در سال ۲۰۱۱  آزمایشات گوناگونی انجام دادند. اما نتوانستند هیچ تغییری در میزان نیتریک اسید، گردش خون و یا عملکرد ورزشکارانی که مکمل آرژنین مصرف کرده بودند یافت کنند. ولی با ادامه این آزمایشات مشخص شد که استفاده از این مکمل در ورزشکاران مبتدی باعث بهبود موارد ذکر شده گردیده. هر چند که بکسوس و همکارانش نیز نتوانستند در ورزشکاران حرفه ای و زن ها این تغییرات را به ثبت برسانند.

نتایج برخی مطالعات علمی‌ انجام شده بر روی آرژنین

دوز مطمئن مصرف مکمل آرژنین

تا به امروز عارضه مصرفی خاصی برای این مکمل ثبت نشده است. حتی مصرف این مکمل تا دوز ۲۰ گرم در روز باعث بروز مشکلی در بدن ورزشکاران نشده است.

دوز مطمئن مصرف مکمل آرژنین
null
نتیجه گیری
با توجه به تحقیقاتی که توسط انستیتو های معتبر ورزشی و تغذیه ای بر روی این مکمل صورت گرفته بنظر نمی رسد که مصرف این مکمل تاثیر مثبت چشم گیری در افزایش سطح نیتریک اسید داشته باشد و ما نیز پیشنهاد می کنیم اگر علاقه مند به بالابردن میزان آن هستید از منابع طبیعی آن مانند آب چغندر بهره ببرید.

منبع مقاله

کتاب مکمل های ورزشی. مهدی روستایی، حسین پیرانی

سوال و یا نظر خود را بنویسید

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
تا ساعتی دیگر به شما پاسخ داده میشود. برای دیدن جوابتان به همین صفحه بازگردید.