فلای بک سیم کش چکشی

فلای بک سیم کش چکشی از حرکات تک مفصلی بسیار عالی برای تقویت عضلات سرشانه (دلتوئید) است که در بین بدنسازان و سایر ورزشکاران کاربرد بسیاری دارد. این تمرین به نام‌های فلای معکوس سیم کش چکشی ، فلای معکوس سیمکش دست موازی ، فلای بک سیمکش دست موازی ، فلای بک سیمکش چکشی و فلای معکوس سیم کش دست موازی نیز نامیده می‌شود. این حرکت در گروه تمرینات سرشانه با سیم کش قرار می‌گیرد.

این حرکت فشار و تمرکز بسیار روی عضله هدف خود یعنی دلتوئید خلفی (سرشانه پشتی) اعمال می‌کند. همچنین تنش بسیار خوبی در عضلات درگیر ثانویه که عبارتند از : عضله تحت خاری ، بخش جلویی سرشانه (دلتوئید قدامی) ، بخش میانی سرشانه (دلتوئید جانبی) ، بخش بالایی ذوزنقه (کول) و عضلات راست کننده ستون فقرات ایجاد می‌کند.

آموزش تصویری

فلای بک سیم کش چکشی

عکس حرکت فلای بک سیم کش چکشی ابتدای فاز مثبت
عکس حرکت فلای بک سیم کش چکشی ابتدای فاز منفی

آموزش ویدیویی این حرکت را میتوانید در اینستاگرام فیت شیم مشاهده کنید

عضلات درگیر و تجهیزات

نام حرکتفلای بک سیم کش چکشی
نام های دیگرفلای معکوس سیم کش چکشی ، فلای معکوس سیمکش دست موازی ، فلای بک سیمکش دست موازی ، فلای بک سیمکش چکشی و فلای معکوس سیم کش دست موازی
نام انگلیسیReverse Grip Cable Reverse Fly ، Hammer Grip Cable Reverse Fly
عضله هدفدلتوئید خلفی (سرشانه پشتی)
عضله کمکیعضله تحت خاری ، بخش جلویی سرشانه (دلتوئید قدامی) ، بخش میانی سرشانه (دلتوئید جانبی) ، بخش بالایی ذوزنقه (کول) و عضلات راست کننده ستون فقرات
تجهیزاتسیم کش (حرکات سرشانه با سیم کش)
سطح حرکت مبتدی تا حرفه‌ای

نحوه اجرای حرکت

فلای بک سیم کش چکشی

  1. برای اجرای حرکت ابتدا وزنه مناسب را بر روی سیم کش تنظیم کرده و قرقره را در بالای دستگاه (نه در بالاترین نقطه) و کمی بالاتر از شانه تنظیم کنید. دو سر سیم را طوری بگیرید که کف دست رو به پایین بوده و درست همود بر بدن و در روبروی سینه باشد. پا به اندازه عرض شانه باز ، قامت کاملا صاف ، آرنج کمی خمیده و سر در راستای ستون فقرات باشد. سینه را بالا نگه داشته و نگاه رو به جلو باشد. این نقطه شروع حرکت است.
  2. حال دست‌ها را با ایجاد فشار از عضله هدف از هم دور کرده تا جاییکه دست‌ها در راستای سرشانه و کول قرار بگیرند. این بخش فاز مثبت حرکت بوده و در این فاز عمل بازدم را انجام دهید. دقت داشته باشید که در یک راستا حرکت داشته باشد و بالا و پایین نرود.
  3. حال با کنترل وزنه و تمرکز بر عضله هدف دست‌ها را به نقطه شروع بازگردانید. این بخش فاز منفی حرکت بوده و در این فاز عمل دم را انجام دهید.
  4. حرکت را به تعداد مشخص شده انجام دهید.
در فاز منفی حرکت دقت داشته باشید که وزنه را رها نکرده و کنترل کامل بر وزنه داشته باشید.
عکس عضلات درگیر در حرکت فلای بک سیم کش چکشی

اگر سوالی درباره این حرکت دارید، از مربیان فیت شیم بپرسید و جوابتونو همان روز بگیرید.

نکات کلیدی حرکت

Reverse Grip Cable Reverse Fly

مهم ترین فاکتور اجرا ، تمرکز در حین انجام این حرکت می باشد.

به هیچ‌ عنوان قوز نکنید. حفظ فرم را فراموش نکنید.

سر رو به جلو باشد. گردن را به عقب ، جلو و بغل خم نکنید.

در انتهای فاز مثبت ، بیش از حد دست ها را به عقب نبرید.

از ضربه زدن و پرت‌ کردن دست ها به عقب خودداری کنید. می تواند باعث آسیب در مفاصل شما شود.

می توانید در انتهای فاز منفی ، دستانتان را به هم نزنید و کمی فاصله بین آنها داشته باشید. اما در عین حال برای کشش بیشتر ، می شود دستها همدیگر را قطع کنند.

علاوه بر حرکت فلای بک سیم کش چکشی عضلات سرشانه را می‌توان با سایر وسایل و در حالات مختلف تمرین داد مه در سایر صفحات سایت به بسیاری از آنها پرداخته‌ایم.

سوال و یا نظر خود را بنویسید

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
تا ساعتی دیگر به شما پاسخ داده میشود. برای دیدن جوابتان به همین صفحه بازگردید.